Narodna stranka predlaže Ustavotvornu skupštinu i izjašnjavanje o monarhiji ili republici

Instalirajte iOS ili Android aplikaciju Srbija Vesti

Foto: www.narodna.org.rs
Podelite vest

Narodna stranka je Skupštini Srbije, Vladi, predsedniku države, parlamentarnim i vanparlamentarnim strankama i građanima predložila da u najširoj javnoj raspravi razmotre, a potom i u skladu sa Ustavom Srbije donesu odluke u cilju raspisivanja izbora za Ustavotvornu skupštinu.

Ta skupština bi, kako je u saopštenju navela Narodna stranka čiji je predsednik advokat Vladimir Gajić, posle održavanja izbora odlučila da u skladu s voljom neophodne većine poslanika utvrdi predlog Ustava koji bi predvideo monarhiju ili republiku kao oblik državnog uređenja, izmene političkog i izbornog sistema na osnovu volje građana Srbije slobodno izražene na izborima za Ustavotvornu skupštinu.

Potom bi se raspisao narodni referendum radi potvrđivanja novog Ustava Srbije.

“Nesporna je istorijska činjenica da je monarhija kao oblik vladavine u kojoj je srpski narod živeo u novijoj istoriji od pojave velikog Vožda Karađorđa, osnivača dinastije Karađorđević, ukinuta nasilnim putem i na nedemokratski način od strane boljševičke Komunističke partije Jugoslavije pod vođstvom Josipa Broza Tita. Bio je to period komunističke okupacije Srbije koji je trajao sve do 1990. godine”, navela je ta stranka u saopštenju.

Period republike, po njihovoj oceni, obeležilo je “nezapamćeno stradanje srpskog naroda u jednopartijskoj komunističkoj diktaturi u kojoj je uništen srpski seljak i domaćin, naša građanska klasa koja se stvarala 150 godina i naša kulturna i politička elita”.

“Period u kojem živimo kao republika, obeležili su samo državni i nacionalni porazi, razbijanje Jugoslavije za koju je srpski narod podneo nezapamćene žrtve i dva genocida u 20 veku, a zatim građanski rat i razbijanje države u unutrašnjim granicama komunističkih republika”, piše u saopštenju.

Narodna stranka je dodala da je uverena da “diskontinuitet dubokih podela unutar Srbije i nejedinstvo unutar srpskog naroda” koje je “republika bez utemeljene pravne države tokom decenija iznedrila, može sprovesti jedino parlamentarna i ustavna Kraljevina Srbija”.

“Kraljevina je po svojoj biti neprikosnoven čuvar narodnog jedinstva i suverenosti, ona je oslonac demokratskog društva zasnovanog na vladavini prava i nosi priznatiji međunarodni status i ugled. Uspostavljanjem parlamentarne monarhije, izmene političkog i izbornog sistema bi bile suštinske, delotvorne i dugoročne”, ocenjeno je u saopštenju.

Ustavna parlamentarna monarhija, kako su naveli, zasnovana je na slobodnom građaninu, demokratskom i multikulturalnom društvu koje počiva na pravnoj državi zasnovanoj na vladavini prava, nezavisnom sudstvu, efikasnom političkom i izbornom sistemu sa jasnom podelom nadležnosti između organa vlasti, u kojem bi monarh iz kraljevske porodice Karađorđević bio odraz državnog jedinstva, garant mira kao neprikosnoveni zaštitnik ustavnog poretka.

“Parlamentarna monarhija bi povratila veru srpskog naroda i svih građana Srbije da je bolji i sigurniji život moguć sada, ali i povratila nadu i veru u mirniju i prosperitetniju budućnost”, ocenila je Narodna stranka.

Po oceni te stranke, u savremenim društvenim i geopolitičkim izazovima, slabosti republike, političkog i izbornog sistema u Srbiji, “ugrozile su osnovne postulate demokratije, sigurnosti svih građana i razvoja društva, produbljujući podele i krizu”.

“Ustavnim promenama treba približiti narodnu vlast građanima, promeniti sadašnji izborni sistem koji je izvor autokratske vlasti na nacionalnom i na lokalnom nivou, zaštititi životnu sredinu u državi, onemogućiti političku i ekonomsku kolonizaciju države i urediti teritorijalnu organizaciju države na taj način da se ustavnim putem spreči bilo koja vrsta separatizma”, dodaje se u saopštenju.

Tagovi

Povezane vesti:

Subscribe
Notify of
guest
0 Коментари
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x